A Krsi hecc.
"Megvicceltk" Krsi Imrt s csaldjt. 2003.oktber 6-n lettrsa kt kis gyemekkkel hazatrve laksunkban egy npes roma csapatot tallt. Nem zenszek voltak... Vezetõjk kzlte a megdbbent asszonnyal, hogy õ [vagy megbzja] a lakst leglisan megszereztk, oda mr be sem mehetnek. Szemlyes holmijukat, irataikat sem viheti el, idertve a gyermekek holmijait is. A Krsi imrvel helyszinre rkezett rendõrk rvid gyszhuszr show lejtszsa utn dolguk vgezetlenûl elkotrdtak. A csaldot egy ismerõs fogadta be. Jelenleg egy nyomor- albrletben laknak.
Az uj honfoglalk a szemlyes holmik kiadst oktber 9-re igrtk. Kt kisteherautra fel is raktk az ltaluk kivlasztott ingsgokat. Krsik mintegy tz ve butorozatlanl breltk a hromszobs lakst. Abban teht sajt tulajdon btoraik, berendezseik vannak. Pnzk is ott volt [...] a ruhsszekrnyben. A kis csapat [vltozan 8 - 15 f] vezetõje gy dnttt, hogy a butorzat nagyrszt ill. az egyb berendezseket visszatartjk s a lelakott laks feljtsi kltsgeit ellenttelezik vele.
Az nneplyes tads - tvtelnl is jelen volt hrom vasprefektus - fogdmeg. Persze megint nem tettek semmit. Krsinek s bartainak feltnt, hogy a megszll erõk parancsnoka mobiltelefonon kommuniklja le azt a sdert, amit a rendõrknek nyom. Tbbszr hasznlta a "Pterkm" megszltst. A helyszin kzelben fel is fedeztk e kommunkikci msik vgpontjt jelentõ mobil kszlket, amely Doszpot Pter az alternatv mosoly exfõzsaru orszggyûlsi kpviselõ r markban volt... Õt meg is szltottk. Kzltk vele, hogy ppen Krsit s csaldjt lakoltatjk. Hõsnk nem volt meglepve. A mr emlitett mosolyba burkolzva ellejtett a helysznrõl. A rendõrk becsletre legyen mondva, vlhetõleg akkor is bksen elkotrdtak volna, ha a terletvdelmet nem az emltett r tvkommuniklja.
Krsi Imre s nvekvõ szm bartai s szimpatiznsai az eset kapcsn, de a jog bnasga miatt tarts hsgsztrjkba kezdtek.
Krsi Imre - lltlag - Lng Lszl rtl a Legfõbb gyszsg nyomozs felgyeleti fõosztly vezetõjtõl krt vdelmet Dr. Timr Gyrgy gyvd trsasgban. Nem akarok semminek s senkinek elbevgni, de azt a vdelmet s nmagukat majd megnzhetik a vgn...
A Lellkiismeret '88 Csoport az eset kapcsn levlben fordl a legfõbb gyszhez.
* * *
Dr. Polt Pter legfõbb gysz rszre.
1055 Budapest, Mark u. 16.
Tjkoztatjuk arrl, hogy 2003.10.06-napjn Krsi Imre s hozztartozi srelmre slyos bûncselekmny trtnt. A bûncselekmny ltal elõidzett jogsrelmi llapot jelenleg is fennll. Tbb tny s krlmny utal arra, hogy az n beosztottjai s az gyszi felgyelet alatt ll rendõri szervek nem lptek, ill. nem lpnek fel a bûnelkvetõkkel szemben a trvnyek ltal elõrt mdon, ill. erllyel.
Krjk, ksedelem nlkl intzkedjk elkvetõkkel s a felbujtkkal szemben! Vonja felelõssgre az n ltal irnytott s felgyelt hatsgok azon tagjait, akik a bûncselekmnnyel szemben bûns kzmbssget tanstottak s tanstanak.
A trtneti tnylls Rozgics Mria jsgr kzlsein alapul, aki Krsi Imrtõl szerzett rteslseit s szemlyes lmnyeit mondja el egy telefonbeszlgets keretben, amely nevezett engedlye alapjn magnetofonszalagra lett rgztve s annak alapjn egy feljegyzsbe kirva. A feljegyzst azzal mellkeljk, hogy annak tartalmt is szveskedjk figyelembe venni.
I. A tnylls.
Krsi Imre s lettrsa mintegy tz ve brlik a Budapet Terz krt 19. IV. emelet. … ajtszm alatti hromszobs lakst. Ide szlettek gyermekeik a most 5 ves Imre s 3 ves Sndor. A brbead lakstulajdonos egy vidki hlgy akivel Krsiknek eddig nzeteltrsk nem volt, sem a lakshasznlat mdja sem a lakbr fizetse tekintetben.
Az emltett napon, azaz oktber 6-n dlutn a laks res volt. Krsi Imre egyedl, lettrsa Dorogi Anik pedig a gyermekekkel a Vrosban voltak.
Dorogi Anik dlutn hazarve a feltrt laksban idegen frfiakat ltott, akik sajt brlemnybe nem engedtk be. A csoport ltszma meghaladta a tz fõt. „Szvivõjk” tjn, aki Samu Artrknt mutatkozott be, azt lltottk, hogy a laks brleti s hasznlati jogt ltaluk meg nem nevezett megbzjuk megszerezte.
[A hromszobs lakst Krsik btorozatlanul breltk. Abban teht sajt tulajdon ingsgaik voltak, ill. vannak [?]. A foglalk ekkor arra nem trtek ki, hogy a laks berendezsi, felszerelsi trgyaira is valamifle „jogosultsgot” szereztek volna.]
Dorogi Anik a trtntekrõl telefonon rtestette Krsi Imrt, aki a tett helysznre rendõrk trsasgban rkezett. A rendõrk elõtt a folyosn gylekezõ lakk tanstottk, hogy a laksban vek ta Krsik laknak, az ismeretlenek pedig jogtalanul hatoltak be oda. Mindezek ellenre az „intzkedõ” rendõrk nem tisztztk a laksfoglals „jogalapjt”. A banda tagjaitl a laksban val jelenltket legalizl okmnyt nem krtek, nem kaptak, ill. ilyet Krsi Imre el nem trtak. Nem hajtottk szrevenni az erõszakos behatolsra utal jl lthat nyomokat sem. Nem keltette fel rdeklõdsket az sem, hogy kzlk tbben fegyvert vagy „annak ltsz” trgyakat viseltek.
A behatolk a laksbl semmit, a gyermekek holmiijait sem voltak hajlandk kiadni, jllehet ezen ingsgok „tulajdonlsnak” avagy birtokban tartsnak „jogcmt” nem jelltk meg.
A rendõrk a helyszint azzal hagytk el, hogy pldjuk kvetsre buzdtottk a Krsi csaldot is, kijelentvn, hogy sem az õ, sem a csaldja biztonsgt nem tudjk garantlni…
Az esemnyek oktber 9-n folytatdtak. A laksfoglalk ekkorra grtk, hogy az ltaluk „meghatrozott” ingsgokat kiadjk Krsiknek. A „megbeszlt” idõben Krsik, Rozgics Mria jsgr, egy fotoriporter s hrom rendõr jelentek meg a laksnl.
A behatolk a rendõrk lttn lnk mobilforgalmazsba kezdtek egy csak ltaluk ismert szemllyel, akit „Pterkm”-nek titulltak s annak a tancsait kvetve a helysznrõl eltancsoltk a rendõrket arra hivatkozssal, hogy nincsenek intzkedsre jogost paprjaik.
[Ksõbb felmerlt annak valsznûsge, hogy a mobiltelefonos tancsad Doszpot Pter orszggyûlsi kpviselõ rral azonos. Begrdlt az utcba egy fekete Mercedes is, rendszma PIN-001. A benne lõ kt szemlyt a jelenlevõk nem tudtk biztosan azonostani.]
Megrkezskkor a pakols mr folyamatban volt a laksbl a hz elõtt ll kt furgonba. Egy a felek ltal ismeretlen rhlgy az „nknt kiadott” ingsgokrl leltrt ksztett. Az ingsgok tbbsgt azonban nem adtk ki, a csoport vezetõje gy nyilatkozott, hogy a laks nagyon lelakott llapotban van. Ennek kltsgeit a visszatartott btorokkal, ill. azok rtkvel hajtjk „kompenzlni”. Dorogi Aniknak, aki a szekrnyben elhelyezett kszpnz utn rdeklõdtt, azt vlaszoltk, hogy ilyet nem talltak.
A Krsiknek kiadott ingsgokat Dorogi Anik szleinek solymri hzba raktroztk be. Krsik pedig egy szksg albrletben hztk meg magukat.
II. A trtntek jogi megtlse.
Kzenfekvõnek tûnik, hogy tbb bûncselekmny valsult meg. Szba jhet a knyszerts, az nbrskods, a magnlaksrts, a garzdasg, de a minõstett rabls is! <![endif]>
A cselekmny a Btk. 321. (2) bekezdsre figyelemmel – az idegen dolgok jogellenes megszerzse s a megtartsa rdekben alkalmazott knyszer, ill. fenyegets folytn - a 321.. (1) bekezdsbe tkzõ, a (3) bekezds a), b) s c) pontjai szerint minõslõ, fegyveresen, jelentõs rtkre, csoportosan elkvetett rabls tnyelemeit is megvalstja.
[A brsgok gyakorlata tretlen annak megtlsben, hogy pl. retlen fiatalok kakaskodsa esetn a „gyõzelmi trfeaknt” elragadott akr egyetlen doboz cigaretta esetn is megllaptand a rabls bntette s hrom – ngy vi szabadsgveszts bntets alkalmazsa indokolt. Az adott esetben ennl sokkal hangslyosabb rosszallst rdemlõ magatartsrl van sz. A tlbiztostott erõflny, a rendõri fellps jogi rosszallst rdemlõ ttovasga, a gyermekek bntalmazst kiltsba helyezõ kirvan durva fenyegets egytthatsban a srtettek akaratt, cselekvõkpessgt oly mrtkben bntotta, amely egyttal a knyszer, a knyszerts fogalmt is maradktalanul megvalstja ltalban s jelen esetben is. Az adott cselekmny kirvan durva erõszakos volta mellett annak „zskmnyszerzõ” jellege is oly mrtkben manifesztldik, amelyet a jogi minõstsnl figyelmen kvl hagyni nem lehet!]
III. Jogi s trsadalompolitikai vonatkozsok.
Legfõbb gysz r neves elõdje hirdette meg az egyre nvekvõ bûnzssel val egyttls doktrnjt. n nem egyszer deklarlta az elõdjvel val jogelvi ill. rzelmi azonosulst. Erre figyelemmel sajt szemlyben is feleletet kell adnia arra a mind szlesebb krben felvetõdõ egyre trelmetlenebb krdsre, hogy az llampolgrok a naprl napra arctlanabb, gtlstalanabb bûnzssel mi mdon „lhetnek egytt”, ha letk, csaldtagjaik lete, a lakshoz s a jogosan szerzett vagyon fltti rendelkezshez val elidegenthetetlen jogaik trvnyi s hatsgi vdelem hinyban naponta megkrdõjeleztetnek?
Ha nk s szemly szerint n az eddig tapasztalt lagymatagsgot tanstjk tovbbra is a bûn ldzsben, amely alapvetõ trvnyi ktelezettsgk lenne, mltn szmthatnak arra, hogy az llampolgrok rszrõl a jogos nvdelem nem csupn a sanyargatkkal, de a velk „egyttlst” papolkkal is szembe fordul majd.
Polt r! Indokolt s idõszerû lenne, hogy most mikor terjedõben van az hsgsztrjk formjban kinyilvntott szolidarits, az eddigieknl komolyabban venn hivatst, amelynek betltsre val alkalmassgt mind tbben krdõjelezik.
Polt r! Vgezetl kzljk nnel, hogy a lehetõ legszlesebb krben terjesztjk, majd kommentljuk e felhvst, az n vlaszt, a vlasz elmaradst, az n intzkedseit illetve az intzkedsek netni elmulasztst is. nt a kzvlemny erejvel kvnjuk ksztetni, ha kell knyszerteni, hogy szolidaritst az ldozatok irnyba fordtsa!
Budapest, 2003. november 6.
Kocsis Imre. a Lelkiismeret ’88 Csoport elnke.
* * *
s mg azon is tl azt hnyjk - vetik magukban, nem hagyjk annyiban a dolgot, ha Krsinek a hatalom nem szolgltat igazsgot s nem intzkedik a tettesek felelõssgrevonsa irnt.
Epilgus s prolgus. Marxista emlõkn nevelkedett fattyak. Szivttok csak a nedût, de bendõtkbõl az agyatokba nem szivrgott semmi. Ht nem tudjtok a fejrõl a talpra lltott hegeli dialektika egyik alaptrvnyt, amely a mennyisgi vltozsoknak minõsgi vltozsba val tcsapsrl szl? Nem tudjtok, hogy a trsadalommal szemben bevethetõ gazsg mrtke vges? No majd meg fogjtok tanlni, remlhetõleg rvidesen. s mg annyit a "Vasprefektus" rnak. n egyformn csinl rendet Bcsban, Budn [vagy Cinkotn]. Folytatsa kvetkezik.
2003.11.07.
Sz. Gy.
Tovbb is van, mondjam mg?
A Lellkiismeret '88 csoport November 8-i kzlemnye
"A jelenlegi nyolc hsgsztrjkol (Kõrsi Imre s mg heten ÿ( kt frfi s t nõ) kzl ngy nõ letveszlyes llapotban kerltek, a budapesti Szent Rkus Krhz intenzv osztlyra. Rozgics Mria 26. napja, kt asszony s egy lny 12 napja heznek, csak folyadkot vve magukhoz.A 33 napja hezo Korsi Imre 16,5 kilt fogyott, s egszen klnleges eset, - volt sportolknt jobban brja, edzettebb, mint az tlagember, de reakcii erosen lelassultak. Bartai llandan vigyznak r.Orvosi vlemny szerint tarts hezskor a szervezet tartalkainak fellse utn, hogy az agyat mentse, a belso szerveit kezdi lepteni. Senki nem tudja kiszmtani, mikor kvetkezik be s milyen visszavonhatatlan folyamat.
A hetek ta hezo fiatal no elvesztheti fogamzkpessgt, s esetleg mr soha nem lehet gyermeke a most folytatott hsgsztrjk kvetkezmnyeknt."
A hditk attl kerlnek bajba, hogy ldozataik hajlandk meghalni eszmikrt. Ezrt nem brta Rma megtrni a keresztnyeket, ezrt kellett az amerikaiaknak elkotrdni Vietnmbl. Kotrdni knyszerûlnek majd Irakbl is. A Likudnak is le kell venni a napirendrõl azt a tervet, hogy a Nagy Izraelt a "bennszlttek" holttesteibõl ptett hekatomba fl ptse.
2003.11.08 |